Zgodnie z art. 207 § 2 kodeksu pracy
pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.
Aby spełnić ustawowy obowiązek przede wszystkim należy przeprowadzić ocenę ryzyka zawodowego na każdym stanowisku pracy oraz procesie pracy. Identyfikacja zagrożeń stanowi podstawę, aby móc wdrożyć odpowiednie działania korygujące w celu zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.
Nie wolno zapominać, że również sama postawa i podejście pracodawców do oceny ryzyka zawodowego wpływa na zapewnienie bezpieczeństwa w zakładach pracy.
A jednak u pracodawców, gdzie ocena ryzyka wykonywana była w sposób rzetelny oraz wprowadzone zostały prawidłowe działania korygujące i zapobiegawcze - ilość wypadków przy pracy uległa zmniejszeniu.
Chcąc eliminować zagrożenia i ograniczyć ryzyko w środowisku pracy - Państwowa Inspekcja Pracy stworzyła program prewencyjny:
„Efektywne Zarządzanie Ryzykiem Zawodowym”
do którego może przystąpić każdy pracodawca.
W ramach programu 27 czerwca 2023 roku w siedzibie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku dla przedsiębiorców chcących poprawić poziom bezpieczeństwa pracy i ograniczyć zagrożenia wypadkowe, starszy inspektor pracy główny specjalista Tomasz Werdoni przeprowadził szkolenie z procesu oceny ryzyka zawodowego.
Prowadzący wskazał:
-
zasady szacowania ryzyka zawodowego,
-
identyfikacji zagrożeń w zakładzie pracy,
-
dokumentowania wyników oceny,
-
podejmowania działań na rzecz eliminacji lub ograniczenia ryzyka zawodowego i współdziałania w tym zakresie z pracownikami,
-
prawidłowej analizy, ustalania przyczyn i okoliczności wypadków przy pracy oraz eliminowania powtarzalności wypadków.
Jeżeli jesteś pracodawcą, weź udział w programach prewencyjnych Państwowej Inspekcji Pracy.
Więcej informacji możesz uzyskać w zakładce programy prewencyjne Państwowej Inspekcji Pracy.