28 kwietnia 2025 r. w siedzibie NSZZ „Solidarność” Region Podlaski w Białymstoku odbyła się konferencja z okazji Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Przy Pracy pod hasłem „Cyfryzacja i sztuczna inteligencja – nowa era pracy”.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku, we współpracy z NSZZ „Solidarność” Region Podlaski, Radę OPZZ województwa podlaskiego oraz Zarząd Wojewódzki FZZ województwa podlaskiego.
W trakcie spotkania uczczono minutą ciszy pamięć ofiar śmiertelnych wypadków przy pracy.
W wydarzeniu uczestniczyli, między innymi, przedstawiciele urzędów i instytucji publicznych, świata nauki, związków zawodowych, organizacji pracodawców, społeczni inspektorzy pracy, pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy.
Wiodącym tematem konferencji było przedstawienie szans i zagrożeń jakie niesie ze sobą rozwój sztucznej inteligencji w kontekście bezpieczeństwa i higieny pracy oraz możliwość jej wykorzystania w eliminowaniu zagrożeń na stanowisku pracy. Omówiono przy tym także takie zagadnienia jak szkolenia pracowników, bezpieczeństwo użytkowania maszyn czy też wypadki przy pracy z perspektywy Państwowej Inspekcji Pracy, związków zawodowych, organizacji pracodawców, Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego i innych podmiotów.
Pierwszym prelegentem był Pan Jarosław Leśniewski, Zastępca Głównego Inspektora Pracy, który w swoim wystąpieniu pt. „Wypadki przy pracy – wyzwania współczesnego świata pracy w aspekcie działań Państwowej Inspekcji Pracy” przedstawił dane nt. osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy w latach 2022 – 2024 w przekroju całej gospodarki, z podziałem na podstawę świadczenia pracy i pracowników tymczasowych oraz opowiedział o współczesnych wyzwaniach Państwowej Inspekcji Pracy takich jak zmiany klimatyczne, postępująca cyfryzacja i udział pracy zdalnej.
Następnie dr Karol Łapiński, p.o. Okręgowy Inspektor Pracy w Białymstoku, zreferował temat „Wypadki przy pracy w województwie podlaskim w latach 2022 – 2024 – wnioski płynące z działalności kontrolnej organów PIP”, przybliżając między innymi dane statystyczne przyczyny wypadków przy pracy w naszym województwie, ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa oraz przetwórstwa przemysłowego jako sektorów gospodarki z najwyższym wskaźnikiem wypadkowości. W dalszej części prelekcji skupił się analizie wpływu cyfryzacji i sztucznej inteligencji jako szansy na poprawę warunków pracy.
Następnie głos zabrał Pan Józef Mozolewski – Przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność. W swoim wystąpieniu, między innymi, omówił współpracę pomiędzy Państwową Inspekcją Pracy, a związkami zawodowymi w realizacji nadrzędnego celu, jakim jest przestrzeganie przez pracodawców zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz praw pracowniczych.
Kolejnym prelegentem był Pan Sylwester Zawadzki – Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Białymstoku, Członek Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego, Prezes Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku, który w wystąpieniu pt. „Kształcenie i szkolenie pracowników jako sposób na ograniczenie ilości wypadków przy pracy”, podkreślił z perspektywy przedsiębiorcy wagę rzeczowo prowadzonych i angażujących szkoleń BHP na stanowisku pracy, szczególnie pracowników młodocianych.
Jednym z elementów programu konferencji było uhonorowanie aktywnych społecznych inspektorów pracy. W tej części dr Karol Łapiński p.o. Okręgowy Inspektor Pracy, Józef Mozolewski – Przewodniczący Zarządu NSZZ „Solidarność” Region Podlaski, Eugeniusz Muszyc – Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego FZZ województwa podlaskiego oraz Jarosław Niczewski – Przewodniczący Rady OPZZ Województwa Podlaskiego, wręczyli podziękowania społecznym inspektorom pracy województwa podlaskiego z Klubu Społecznego Inspektora Pracy działającego przy NSZZ Solidarność Region Podlaski oraz wskazanym przez wspomniane wyżej OPZZ i FZZ. Wszystkim wyróżnionym SIP złożono serdeczne gratulacje z tytułu pełnienia niezwykle ważnej misji, jaką jest dbanie o bezpieczeństwo pracowników w zakładach pracy, podkreślając przy tym, że ich szczere zaangażowanie zniwelować czynniki ryzyka oraz przeciwdziałać występowaniu zdarzeń wypadkowych.
Po przerwie Pan Tomasz Werdoni, p.o. Zastępcy Okręgowego Inspektora Pracy ds. Nadzoru w prezentacji pt. „Wady konstrukcyjne maszyn jako ukryte zagrożenie – analiza wybranego wypadku przy pracy” przedstawił szczegółowy opis sytuacji, w której doszło do wypadku na stanowisku pracy. Skupił się przy tym na wskazaniu błędnej konstrukcji maszyny, jej niedostosowania do wymogów bezpieczeństwa oraz norm wspólnotowych, a także odpowiedzialności producenta i pracodawcy za skutki zdarzenia.
Następnym prelegentem był Pan Krzysztof Kamiński – Prezes Oddziału w Białymstoku OSPS BHP, który referatem nt. „Doświadczenia w zapobieganiu zdarzeniom wypadkowym przedstawicieli służby BHP na terenie województwa podlaskiego” odniósł się do działań jakie wykonuje Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP w celu popularyzacji zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach pracy, w tym udzielanych porad, organizacji konferencji, seminariów oraz innych działań promocyjnych.
W kolejnym wystąpieniu pt. „Przykłady dobrych praktyk w budowaniu kultury bezpieczeństwa pracy” Pan Dyrektor Przemysław Matowicki z Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie przedstawił działalność organizacji na rzecz eliminowania wypadków przy pracy w sektorze budownictwa, jako najbardziej narażonym na ich występowanie. Szczególną uwagę zwrócił na dialog oraz porozumienie pomiędzy pracodawcami z sektora oraz instytucjami publicznymi w realizacji tej misji. Na zakończenie wyraził nadzieję, że popularyzacja kwestii kultury bezpieczeństwa przyczyni się do dalszego spadku liczby wypadków w sektorze budownictwa.
W ostatniej prelekcji, pt. „Cyfryzacja i sztuczna inteligencja – nowa era pracy” Pani Dorota Pięta z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego omówiła tematykę cyfrowej rewolucji, automatyzacji i rozwoju AI, które błyskawicznie zmieniają oblicze miejsc pracy w większości dziedzin. Opowiedziała również o współczesnych wyzwaniach jakie stoją przed stronami stosunku pracy, w tym pracownikami, takimi jak cybermobbing, problem z ochroną swoich danych osobowych, przeciążenie spowodowane długotrwałym korzystaniem z urządzeń elektronicznych oraz izolacji związanej z wykonywaniem pracy zdalnej.
Serdecznie dziękujemy współorganizatorom konferencji, prelegentom, obecnym na miejscu mediom oraz wszystkim gościom. Wydarzenie to było doskonałą okazją do omówienia rosnącej roli sztucznej inteligencji w środowisku pracy. Wszyscy jego uczestnicy mieli również szansę zapoznania się przyczynami i okolicznościami oraz statystykami wypadków przy pracy oraz sposobami zapobiegania takim zdarzeniom. Przy tym powyższe zagadnienia przedstawiono z wielu punktów widzenia – zarówno ze strony organów Państwowej Inspekcji Pracy, ale też związków zawodowych i organizacji pracodawców.
Co najistotniejsze wszystkim uczestnikom wydarzenia przyświecał wspólny cel, zbieżny z obchodami Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Przy Pracy, jakim jest „Wizja zero” – dążenie do całkowitej eliminacji ciężkich i śmiertelnych wypadków przy pracy.