W dniu 9 kwietnia 2025 r. Tomasz Werdoni p. o. Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Białymstoku przeprowadził wykład na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej, poświęcony zagadnieniom projektowania maszyn i urządzeń technicznych zgodnie z wymaganiami zasadniczymi wynikającymi z dyrektywy 2006/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 maja 2006 r.
W trakcie spotkania omówione zostały m.in. zasady projektowania i wykonywania wyrobów wprowadzanych do obrotu, procedury oceny zgodności, a także sposoby prawidłowego oznakowania maszyn. Przedstawiono również najczęstsze nieprawidłowości stwierdzane przez inspektorów pracy podczas kontroli, dotyczące m.in. niewłaściwego doboru lub wykonania technicznych środków ochronnych, układów sterowania, niekompletnej dokumentacji dołączanej do maszyn, czy też niewłaściwego oznakowania elementów sterowniczych.
„Pomimo że obowiązki wynikające z dyrektywy maszynowej obowiązują od wielu lat, nadal spotykamy się z przypadkami projektowania i wprowadzania do obrotu maszyn niespełniających wymagań zasadniczych. Zwiększanie świadomości technicznej w tym zakresie – zarówno wśród producentów, jak i przyszłych inżynierów – ma kluczowe znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa użytkowników maszyn” – zaznaczył Tomasz Werdoni.
Spotkanie miało charakter edukacyjny i informacyjny. Jego celem było wsparcie środowiska akademickiego w procesie przygotowywania przyszłych inżynierów do pracy związanej przede wszystkim z wytwarzaniem maszyn i urządzeń technicznych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Przekazana wiedza może być wartościowym uzupełnieniem treści dydaktycznych, a także impulsem do dalszej współpracy w zakresie promocji bezpiecznego, ich projektowania.
Współpraca pomiędzy Politechniką Białostocką a Państwową Inspekcją Pracy stanowi cenny przykład synergii pomiędzy instytucjami naukowymi a organami nadzoru rynku. Niewątpliwie wymiana doświadczeń oraz wspólne działania edukacyjne sprzyjają rozwojowi kompetencji przyszłych inżynierów i wpływają na poprawę jakości oraz bezpieczeństwa wyrobów wprowadzanych do obrotu.
Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku wyraża wdzięczność za otwartość i zaangażowanie kadry naukowej Politechniki Białostockiej!