• RSS
  • Wersja tekstowa

Państwowa Inspekcja Pracy

07.09.2021

Bezpieczeństwo prac budowlanych

 

W ramach wspólnych działań na rzecz poprawy warunków pracy na terenach budów odbyło się spotkanie Rady Okręgowego Inspektora Pracy w Białymstoku ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie oraz przedstawicieli firm budowlanych - sygnatariuszy Porozumienia w zakresie bezpieczeństwa pracy w budownictwie w województwie podlaskim.

Powyższe spotkanie zorganizowane zostało w siedzibie jednego z sygnatariuszy Porozumienia w zakresie bezpieczeństwa pracy w budownictwie w województwie podlaskim, funkcjonującej od 1993r. spółki PALISANDER, która specjalizuje się w realizacji nowoczesnych systemów szalunkowych oraz systemów bezpieczeństwa i higieny pracy umożliwiających bezpieczne wykonanie prac szczególnie niebezpiecznych na terenach budów przez cały okres inwestycji. Podczas spotkania, Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Białymstoku ds. Nadzoru Piotr Szczęsny oraz Nadinspektor Jerzy Buraczewski, przedstawili główne okoliczności i przyczyny zaistniałych wypadków przy pracy na terenach budów, a także ponownie stwierdzanych w zwiększonym stopniu nieprawidłowości dotyczących braku zabezpieczeń osób wykonujących prace na wysokości oraz kwestii dotyczących eksploatacji żurawi wieżowych, w tym w zakresie czasu pracy operatorów żurawi w związku z obowiązywaniem rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 22 października 2018r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze żurawi wieżowych i szybkomontujących (Dz.U. z 2018r. poz. 2147). Dyrektor Urzędu Dozoru Technicznego w Białymstoku Dariusz Kozłowski zobrazował  zagadnienia dotyczące eksploatacji urządzeń technicznych transportu bliskiego podlegających dozorowi technicznemu, w tym również żurawi wieżowych w świetle obecnie obowiązujących przepisów w powyższym zakresie. Nawiązując do głównego zagadnienia spotkania odnoszącego się do zabezpieczeń pracowników wykonujących prace szczególnie niebezpieczne na wysokości spółka Palisander zaprezentowała nowoczesne systemy szalunkowe umożliwiające kompleksową obsługę konstrukcji żelbetowych każdego typu tj. stropowe, inżynieryjne, ścienne, słupów oraz systemy bezpieczeństwa i higieny pracy zapewniające bezpieczną pracę na budowach w postaci m.in. systemów podestów roboczych, balustrad, schodni, pomostów wewnętrznych szachtów windowych.

W trakcie dyskusji uczestnicy spotkania odnieśli się do działań prowadzonych w  zakresie bezpieczeństwa wykonywania prac budowalnych zarówno na terenie województwa podlaskiego, jak i kraju w związku z informacjami przedstawionymi przez członka Rady OIP - przedstawiciela Ogólnopolskiego Porozumienia dla bezpieczeństwa w budownictwie

Zważywszy na stanowcze dążenie ustanowienia wysokich, stałych standardów bezpieczeństwa prac budowlanych zarówno przez członków Rady Okręgowego Inspektora Pracy w Białymstoku ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie oraz przedstawicieli firm budowlanych - sygnatariuszy Porozumienia w zakresie bezpieczeństwa pracy w budownictwie w województwie podlaskim, kolejne cykliczne spotkania w powyższym zakresie, ze  względu na możliwość wystąpienia obostrzeń w związku z panującym stanem pandemii, ustalono na I kwartał 2022r.

 


GIP Przejdź do GIP Porady prawne

Kalendarium

PWŚCPSN
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031