Kto jest uprawniony?
Prawo do tego świadczenia będą bowiem mogły nabyć nie tylko (jak obecnie) osoby, które przed 1 stycznia 1999 r. wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Ponadto nowelizacja zapewnia szerszą ochronę pracowników, których stosunek pracy podlegał już szczególnej ochronie przed ustaniem, w tym działaczy związkowych.
Zabezpieczenie w toku postępowania sądowego.
Nowe unormowania przewidują, że w sprawach z zakresu prawa pracy, w których pracownik podlegający szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia dochodzi roszczenia o uznanie wypowiedzenia stosunku pracy za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy, sąd na wniosek uprawnionego na każdym etapie postępowania udzieli zabezpieczenia przez nakazanie dalszego zatrudnienia go przez pracodawcę do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Podstawą udzielenia zabezpieczenia będzie jedynie uprawdopodobnienie istnienia roszczenia.
Dodatek za szczególne warunki pracy.
Dodatkowo nowe regulacje wyłączają z płacy minimalnej dodatek za szczególne warunki pracy (przewidziany przez wewnątrzzakładowe źródła prawa pracy) oraz podwyższają roczny limit odliczenia od dochodu wydatków z tytułu składek członkowskich na rzecz związków zawodowych (z 500 zł. do 840 zł. rocznie).