Jesteś na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

Dodano: 4 kwietnia 2025
1:47 minut

Dnia 3 kwietnia 2025 roku w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Białymstoku odbyło się spotkanie z przedstawicielami służby BHP z województwa podlaskiego, mające na celu pogłębienie wiedzy w zakresie bezpieczeństwa pracy przy urządzeniach energetycznych oraz podczas stosowania substancji chemicznych wykazujących działanie reprotoksyczne, rakotwórcze i mutagenne. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Okręgowy Inspektorat Pracy we współpracy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Pracowników Służby BHP Oddział w Białymstoku, a wykłady poprowadzili doświadczeni inspektorzy pracy: starszy inspektor pracy główny specjalista Daniel Kubacik oraz starsza inspektor pracy specjalista Urszula Sienkiewicz-Wilkaniec.

Zagadnienia związane z bezpieczeństwem pracy w zakładach pracy, zwłaszcza w sektorze przemysłowym, stanowią kluczowy element zapewnienia odpowiednich standardów BHP w przedsiębiorstwach. Spotkania tego typu odgrywają ważną rolę w podnoszeniu świadomości pracodawców                      i pracowników w zakresie zagrożeń związanych z wykonywaniem prac szczególnie niebezpiecznych. Tematyka spotkania obejmowała zagrożenia             o charakterze elektrycznym oraz chemicznym, które mogą występować w tego typu środowiskach pracy.

Celem wydarzenia było przekazanie uczestnikom wiedzy teoretycznej oraz praktycznych wskazówek dotyczących minimalizowania ryzyka zawodowego w obszarach objętych szkoleniem. Prezentowane informacje miały na celu zwiększenie świadomości zagrożeń zawodowych oraz przedstawienie najlepszych praktyk, które mogą zostać wdrożone w codziennej pracy w celu poprawy bezpieczeństwa. Wiedza, którą podzielili się prowadzący, pochodzi z wieloletniego ich doświadczenia w pracy terenowej, podczas której inspektorzy identyfikowali problemy w różnych branżach oraz wspierali zakłady pracy w podnoszeniu standardów bezpieczeństwa i higieny pracy.          

Spotkanie stanowiło także platformę wymiany doświadczeń oraz zadawania pytań, które są istotne z perspektywy codziennego funkcjonowania zakładów pracy. Wysokiej jakości edukacja w zakresie BHP ma zasadnicze znaczenie, nie tylko w kontekście spełniania wymogów prawnych, ale również w ochronie zdrowia i życia pracowników. Zwiększenie wiedzy na temat zasad bezpieczeństwa i higieny pracy znacząco wpływa na zmniejszenie ryzyka wypadków oraz innych zdarzeń potencjalnie wypadkowych w miejscu pracy.

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu