• RSS
  • Wersja tekstowa

Państwowa Inspekcja Pracy

14.09.2022

XVI Turniej o „Srebrną Siekierę” Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudka

 

Już po raz XVI na terenie leśnictwa Wdowin należącego do Nadleśnictwa Rudka rozegrany został Turniej o „Srebrną Siekierę” Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudka.

Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku od początku jest, oprócz gospodarza imprezy i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, współorganizatorem zawodów.

W tegorocznym turnieju udział wzięło 37 pilarzy z 11 drużyn, reprezentujących zakłady usług leśnych, komendy powiatowe Państwowej Straży Pożarnej, Nadleśnictwo Rudka. Po raz pierwszy udział w rywalizacji wzięli także pracownicy znajdującego się na terenie Nadleśnictwa Rudka gospodarstwa agroturystycznego „Ziołowy Zakątek”.

Zawodnicy rywalizowali w następujących konkurencjach: ścinka i obalanie drzewa, wymiana łańcucha w pilarce, przerzynka kombinacyjna na czas oraz przerzynka na dokładność, wchodzących w skład kategorii „Najlepszy pilarz”.

Podczas zawodów komisje sędziowskie oceniały nie tylko czas wykonania poszczególnych konkurencji oraz precyzję wykonywanych zadań, ale również zgodność z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.

I to właśnie niejednokrotnie podkreślany podczas zawodów aspekt bezpieczeństwa i higieny pracy jest głównym motywem organizowania cyklicznych zawodów drwali.

Najlepszym pilarzem, który podczas tegorocznych zawodów najszybciej i zgodnie z zasadami bezpiecznej pracy ukończył wszystkie konkurencje okazał się Michał Stankiewicz z drużyny Nadleśnictwa Rudka. Jednak zwycięzcę wyłoniono dopiero po dogrywce, co świadczy o wysokim poziomie zawodów. Drugie miejsce zajął Rafał Iwaniuk z ZUL „Tadeusz Mroziński”. Na trzecim miejscu podium stanął Vasyl Vahylevych reprezentujący ZUL „Arkadiusz Puchalski”. Zawodnicy otrzymali nagrody – pilarki  ufundowane przez dyrektora RDLP w Białymstoku, Okręgowego Inspektora Pracy w Białymstoku oraz Nadleśnictwo Rudka.

Spośród 11 startujących zespołów wyłoniono także najlepszą drużynę, która otrzymała symboliczne trofeum - „Srebrną Siekierę Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudka”. W tym roku srebrna siekiera powędrowała do Zakładu Usług Leśnych „Arkadiusz Puchalski”.

Jak co roku zdobywcy nagród opuścili teren Leśnictwa Wdowin z niemałą satysfakcją wykonania dobrej pracy, pokonania kolegów i zdobycia cennych nagród. A ci, którzy na podium nie stanęli, wyjechali z postanowieniem regularnych treningów i ciężkiej pracy, aby wygrać zawody za rok.

Organizatorzy, biorąc pod uwagę wysoki poziom rywalizacji, z satysfakcją oczekują na kolejną edycję konkursu.GIP Przejdź do GIP Porady prawne