Jesteś na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

Dodano: 18 czerwca 2025
6:44 minut

Konferencja „Prawne i pozaprawne aspekty zatrudniania osób z niepełnosprawnościami”

W dniu 16 czerwca 2025 r. w siedzibie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku odbyła się konferencja pt. „Prawne i pozaprawne aspekty zatrudniania osób z niepełnosprawnościami”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku we współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – Oddział Podlaski.

W trakcie konferencji omówiono m.in. następujące zagadnienia dotyczące zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami:

  • przeciwdziałanie dyskryminacji,
  • dodatkowe uprawnienia wynikające ze stosunku pracy,
  • mechanizmy dofinansowania wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne,
  • formy aktywizacji zawodowej i wsparcia w poszukiwaniu pracy,
  • praktyczne aspekty funkcjonowania Zakładów Aktywności Zawodowej i Zakładów Pracy Chronionej.

Zaproszenie do udziału w konferencji przyjęli liczni goście, w tym:

  • Posłanka na Sejm RP Barbara Okuła,
  • Wojewoda Podlaski Jacek Brzozowski,
  • I Wicewojewoda Podlaski Paweł Krutul,
  • II Wicewojewoda Podlaski Michał Gąsowski,
  • Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Wiesława Burnos,
  • Wiceprezydent Białegostoku Eliza Agnieszka Cybulko,
  • przedstawiciele służb mundurowych na czele z Komendantem Wojewódzkim Policji Nadinspektorem Kamilem Borkowskim, Zastępcą Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej St. Bryg. Grzegorzem Lisowskim oraz Naczelnikiem Wydziału ds. Cudzoziemców Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej – ppłk SG Mirosławem Lisem,
  • Dyrektor Delegatury NIK w Białymstoku Janusz Pawelczyk,
  • Dyrektor NFZ Oddział Białystok Anna Rzemek,
  • I Zastępca Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Wiesław Kuc,
  • Wicedyrektor KRUS OR Białystok Agnieszka Szczygielska,
  • Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku Jarosław Sadowski,
  • Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku Piotr Matusiak.

W konferencji uczestniczyli także przedstawiciele innych organów administracji publicznej (w tym Miejskich i Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie), partnerów społecznych PIP (w tym organizacji zrzeszających pracodawców, związków zawodowych), środowisk akademickich, pracodawców (w tym Zakładów Pracy Chronionej, Zakładów Aktywności Zawodowej), organizacji pozarządowych (stowarzyszeń, fundacji), a także pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy oraz pracownicy PFRON Oddział Podlaski.

Wystąpienia inaugurujące i merytoryczne

Podczas inauguracyjnych wystąpień goście podkreślali potrzebę dyskusji o wielu aspektach związanych z funkcjonowaniem na rynku pracy osób z niepełnosprawnościami, w tym o konieczności zmian przepisów prawa oraz wypracowania mechanizmów, które pozwolą na tworzenie sprawiedliwego i inkluzywnego rynku pracy. Pani Poseł Barbara Okuła, między innymi, przekazała uczestnikom i organizatorom słowa wsparcia w osiągnięciu celów konferencji od Marszałka Sejmu, Szymona Hołowni. Wyraziła również uznanie dla podjętej inicjatywy i podkreśliła zaangażowanie w prace nad zmianami przepisów dotyczących zatrudniania osób z niepełnosprawnościami.

List Głównego Inspektora Pracy Pana Marcina Staneckiego skierowany do uczestników wydarzenia odczytał dr Karol Łapiński, p.o. Okręgowy Inspektor Pracy w Białymstoku.
Głos zabrali również Wojewoda Podlaski Jacek Brzozowski oraz Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Wiesława Burnos  podnosząc, między innymi, znaczenie społeczne  empatycznego podejścia i właściwego stosowania przepisów prawa pracy związanych z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami.

Sesje merytoryczne

W części merytorycznej konferencji, pierwszym prelegentem była Pani Barbara Engel, p.o. Zastępca Prezesa Zarządu ds. Finansowych PFRON. Wystąpienie pt. „Od wsparcia do samodzielności – aktywizacja zawodowa jako klucz do niezależności osób z niepełnosprawnościami” dotyczyło znaczenia aktywizacji zawodowej w procesie włączania osób z niepełnosprawnościami na rynek pracy.

Następnie dr Karol Łapiński, p.o. Okręgowy Inspektor Pracy w Białymstoku, przedstawił referat pt. „Dyskryminacja pracowników ze względu na niepełnosprawność”. Omówił doświadczenia Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie kontroli podmiotów zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami, wskazując najczęściej zgłaszane do PIP nieprawidłowości i różne formy dyskryminacji. Zwrócił także uwagę na różnorodne rodzaje wsparcia oferowane przez Państwową Inspekcję Pracy pracownikom i pracodawcom.

Kolejnym tematem było „Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnością oraz refundacja składek na ubezpieczenie społeczne”, przybliżone przez Panią Ewę Baszko – Samodzielnego Specjalistę PFRON Oddział Podlaski.

Po krótkiej przerwie, Maciej Starzyk – Starszy Inspektor Pracy Specjalista OIP w Białymstoku, omówił temat „Kontrole PIP w Zakładach Pracy Chronionej i Zakładach Aktywności Zawodowej”. Przedstawił procedury kontroli IP, ze szczególnym uwzględnieniem warunków uzyskiwania statusu zakładu pracy chronionej i zakładu aktywności zawodowej oraz najczęstsze trudności napotykane przez pracodawców w dostosowywaniu stanowisk pracy, budynków i warunków BHP do potrzeb pracowników z niepełnosprawnościami.

Następnie Pani Katarzyna Gaweł – Kierownik Działu Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku, wygłosiła referat pt. „Wsparcie pracodawców przez PUP w Białymstoku w zakresie zatrudniania osób z niepełnosprawnościami”. Omówiła działania urzędów pracy na rzecz aktywizacji zawodowej tej grupy pracowników, poświęcając szczególną uwagę stażom, pracom interwencyjnym oraz wsparciu finansowemu oferowanemu zarówno pracodawcom, jak i osobom poszukującym pracy.

Wystąpienia praktyków i panel dyskusyjny

Niezwykle ciekawym akcentem konferencji były wystąpienia reprezentantów Zakładów Pracy Chronionej i podmiotów prowadzących Zakłady Aktywności Zawodowe. Pierwszym z nich był Pan Wiesław Korzep, pracodawca prowadzący ZPCh „Hetman” K. Korzep, W. Korzep z Kolna. W swoim wystąpieniu pt. „Specyfika prowadzenia Zakładu Pracy Chronionej” zaprezentował praktyczne aspekty pracy z osobami z niepełnosprawnościami oraz podzielił się doświadczeniami i cennymi wskazówkami w tym obszarze.

W ostatniej prelekcji pt. „Wyzwania związane z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami w świetle doświadczeń Stowarzyszenia ‘My dla Innych’” Pan Rafał Średziński – Prezes Zarządu Stowarzyszenia, omówił najpoważniejsze trudności, z jakimi mierzą się osoby z niepełnosprawnościami na rynku pracy. Ponadto podkreślił, że zatrudnienie może stanowić formę terapii i rehabilitacji, zwiększając samodzielność oraz poczucie wartości tych osób.

Zwieńczeniem konferencji był panel dyskusyjny moderowany przez Krzysztofa Grabowskiego – p.o. Zastępcę Okręgowego Inspektora Pracy w Białymstoku. W dyskusji udział wzięli:

  • Jarosław Sadowski – Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku,
  • Wiesław Korzep – „Hetman” W. Korzep, K. Korzep ZPCh,
  • Rafał Średziński – Stowarzyszenie „My dla Innych”,
  • Dariusz Olszak – Naczelnik Wydziału Dofinansowania i Ulg Departamentu Kontroli PFRON,
  • dr Karol Łapiński – p.o. Okręgowy Inspektor Pracy w Białymstoku.

Ta część konferencji była okazją do wymiany poglądów i doświadczeń przedstawicieli instytucji publicznych, w tym kontrolujących stosowanie przepisów prawa dotyczących osób z niepełnosprawnościami oraz pracodawców zatrudniających takie osoby, którzy odpowiadali na pytania dotyczące problemów w tym zakresie. Po zakończeniu dyskusji głos zabrali również uczestnicy wydarzenia, dzieląc się swoimi refleksjami.

Podsumowanie i podziękowania

Konferencja „Prawne i pozaprawne aspekty zatrudniania osób z niepełnosprawnościami” okazała się niezwykle ważnym forum do dyskusji i wymiany wiedzy na temat wyzwań, i możliwości związanych z włączaniem osób z niepełnosprawnościami na rynek pracy.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim prelegentom, panelistom oraz uczestnikom za aktywny udział i cenny merytoryczny wkład w to wydarzenie. Wierzymy, że poruszone zagadnienia przyczynią się do wypracowania lepszych rozwiązań i stworzenia bardziej sprawiedliwego środowiska pracy.

Podlaskie media nie zawiodły, przybliżając odbiorcom tematy poruszane podczas konferencji.

Linki poniżej:

Dyskryminacja i szanse. W Białymstoku eksperci dyskutowali o osobach z niepełnosprawnościami w pracy Radio Białystok

Prawne i pozaprawne aspekty zatrudniania osób z niepełnosprawnościami [WIDEO] TVP3 Białystok

W stronę inkluzywnego rynku pracy – wyzwania i szanse zatrudniania osób z niepełnosprawnościami | Kurier Poranny Kurier Poranny

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu