W dniu 8.07.2025r. w ,,Kurierze Porannym” ukazał się artykuł ,,Strefy Biznesu”, dotyczący planowanych istotnych zmian w funkcjonowaniu Państwowej Inspekcji Pracy, która od 2026 roku ma zostać przekształcona w „super urząd” do walki z nieprawidłowościami na rynku pracy. Jak czytamy w rozmowie z Panem Marcinem Staneckim Głównym Inspektorem Pracy, zmiany obejmują, między innymi, rozszerzenie uprawnień inspektorów pracy, nowe narzędzia pracy PIP, lepszą współpracę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Krajową Administracją Skarbową oraz 10-procentowy wzrost budżetu Państwowej Inspekcji Pracy. Kluczową zmianą ma być możliwość wydawania decyzji administracyjnych, które pozwolą inspektorom przekształcać niewłaściwie zawarte umowy cywilnoprawne w umowy o pracę, bez konieczności udziału sądów pracy. Nowe przepisy przewidują również możliwość przeprowadzania zdalnych kontroli, wyższe kary w postępowaniu mandatowym oraz obowiązek tworzenia rocznych i długoterminowych planów działań kontrolnych. Przy tym zauważono, że pracodawcy wyrażają obawy przed nadmierną ingerencją PIP i wzrostem kosztów działalności, choć popierają walkę z nieuczciwymi praktykami.
Dodatkowo wprowadzony zostanie również kanał elektronicznej wymiany danych pomiędzy właściwymi urzędami. Ponadto, do stażu pracy „na etacie” będą podlegały zaliczeniu okresy zatrudnienia w ramach niepracowniczych form zatrudnienia.
Główny Inspektor Pracy Pan Marcin Stanecki w swojej wypowiedzi zapewnia, że zmiany mają na celu walkę ze skrajnymi nadużyciami, a przedsiębiorcy nie powinni się ich obawiać.
Zachęcamy do zapoznania się z całym tekstem: