Jesteś na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

Dodano: 11 września 2023
2:50 minut

Dożynki Wojewódzkie

Dożynki Wojewódzkie.

10 września 2023 roku tysiące Podlasian świętowało tegoroczną zasobność plonów podczas Dożynek Wojewódzkich, zorganizowanych przez samorząd województwa podlaskiego w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie. Na uczestników wydarzenia czekały liczne atrakcje przygotowane między innymi przez lokalnych producentów, koła gospodyń wiejskich, rolników oraz samorządy, instytucje państwowe i społeczne. Jak co roku lokalne zespoły muzyki ludowej i folklorystycznej wzbogaciły program tegorocznych Dożynek Wojewódzkich. Odbyły się liczne konkursy, pokazy rzemiosła, wystawy płodów rolnych, a także jarmark produktów regionalnych, gdzie stoiska kusiły kuchnią regionalną i ekologiczną. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. Tegoroczne Dożynki Wojewódzkie zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Patronat Honorowy nad obchodami tegorocznych dożynek objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Porady prawne Państwowej Inspekcji Pracy.

Podczas tak ważnego wydarzenia nie mogło zabraknąć Państwowej Inspekcji Pracy z ofertą licznych programów prewencyjnych skierowanych do rolników i pracodawców, a także kampanią edukacyjno- informacyjną „Legitna Praca” dedykowaną do osób młodych, które rozpoczynają karierę zawodową lub podjęli pracę sezonową. Dodatkowo każdy mógł skorzystać z porad prawnych z zakresu prawa pracy.  Punkt Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku cieszył się wysokim zainteresowaniem, udzielono ponad 100 porad prawnych. Przedstawiciele PIP odpowiadali na pytania głównie związanych z uprawnieniami i obowiązkami wynikających z określonych rodzajów umów, czasem pracy i wynagrodzeniem za pracę, a także informowali o możliwościach skorzystania z pomocy merytorycznej udzielanej przez Państwową Inspekcję Pracy przy eliminowaniu nieprawidłowości w zatrudnieniu. Ponadto przypominano uczestnikom wydarzenia o zasadach bezpieczeństwa podczas wykonywania codziennych obowiązków w gospodarstwie rolnym.

Konkurs "Żniwa Mogą Być Bezpieczne".

Święto plonów to także czas podsumowań tegorocznej pracy przy Żniwach. Kulminacyjnym momentem uczestnictwa Państwowej Inspekcji Pracy podczas Podlaskich Dożynek Wojewódzkich było wręczenie nagród laureatom konkursu „Żniwa Mogą Być Bezpieczne”.  W czasie tegorocznych żniw specjaliści Okręgowego Inspektoratu Pracy i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przeprowadzili ponad 120 wizytacji prac polowych w ramach XXIV konkursu „Żniwa mogą być bezpieczne”. Zadaniem biorących udział w konkursie było bezpieczne prowadzenie prac żniwnych czyli:

  • prowadzenie prac żniwnych sprawnym technicznie i wyposażonym w osłony części ruchomych kombajnem zbożowym,
  • posiadanie w kombajnie sprawnego sprzętu ochrony przeciwpożarowej,
  • stosowanie w czasie pracy bezpiecznego obuwia i odzieży roboczej,
  • przestrzeganie zasad bezpiecznego przewożenia osób.

Komisja konkursowa złożona z przedstawicieli organizatorów wyłoniła trójkę najlepszych:

Pierwsze miejsce zajął Pan Krzysztof Horaczy z Kolonii Dryga w gm. Suchowola
Drugie miejsce zajął Pan Tomasz Śmietało z Pietkowa w gm. Poświętne
Trzecie miejsce zajął Pan Józef Sikorski z Herman w gm. Tykocin

Praca podczas żniw wymaga ogromnego wysiłku, wyrzeczeń i pełnej gotowości do pracy. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, jak trudne jest to zajęcie. Laureaci zadbali o to, aby zbiór efektów codziennych wysiłków włożonych w uprawę i pielęgnowanie ziemi, przebiegał nie tylko szybko i sprawnie, ale przede wszystkim bezpiecznie, za co raz jeszcze dziękujemy i gratulujemy zwycięstwa w XXIV edycji konkursu "Żniwa Mogą Być Bezpieczne". 

Galeria

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu